Czym jest dyskgolf?

Historia

Badania nad początkami dysk golfa dotyczą dwóch aspektów; po pierwsze kto i kiedy wymyślił grę w dysk golfa, po drugie kiedy dokładnie określono reguły tej gry?

Kto wymyślił grę w Disc Golf?

Przykro nam, ale na to pytanie nikt nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Istnieje wiele dowodów na to, że grano w dysk golfa, posługując się latającym dyskiem, na wiele lat przed wynalezieniem plastikowego dysku. Świadectwa ludzi pochodzących z niezależnych źródeł wspominają o pojedynczych przypadkach gry w golfa rekreacyjnego. W żadnych z tych przypadków gracze nie słyszeli o nikim innym, kto oddawałby się tej samej grze. Ponieważ przypadki te były na tyle odległe w czasie i przestrzeni, nie mogło być mowy, by grający mogli znać się nawzajem.

Pierwszy przypadek gry w golfa z użyciem latającego dysku zanotowano w Vancouver w Kanadzie. W 1926 r. grupa dzieci używała aluminiowych pokrywek do gry, którą ochrzcili „Golf Ołowianych Pokrywek”. Dzieci zorganizowały sobie pole do dysk golfa na podwórzu szkolnym, dzięki czemu mogli regularnie grywać.

Z czasem grę w golfa wyparły bardziej standardowe sporty szkolne. „Golf ołowianych pokrywek” poszedł w niepamięć. O tej grze wspomniał po latach jeden z dawnych graczy, kiedy dowiedział się o szeroko organizowanych obecnie rozgrywkach dysk golfa .

Inne wzmianki dotyczące lat 30., 40., 50., 60., zarówno przed i już po wynalezieniu plastykowego dysku, mają identyczny finał. W 1960 roku firma Copar Plastics z Chicago próbowała nawet wpuścić na rynek „Sky Golf ”. Mimo że gra w Frisbee jeszcze była w pieleszach, „Sky Golf” nie chwycił.

Najbardziej ciekawa próba wynalezienia dysk golfa, pojawiła się w czasach, kiedy kultura Frisbee zataczała szybko coraz szersze kręgi. Zastanawiające, dlaczego ten pomysł nigdy nie wypalił, zwłaszcza kiedy wziąć pod uwagę ludzi, którzy byli w to zaangażowani.

W 1965 r. George Sappenfeld pracował podczas wakacji letnich jako konsultant sportu na uniwersytecie. Pewnego dnia grając w golfa pomyślał, że dzieciaki z jego podwórku mogłyby grać w golfa przy pomocy dysków Frisbee. Przypomniał sobie o tym pomyśle w 1968 r. , kiedy po ukończeniu studiów podjął pracę jako kierownik Departamentu Parków i Rekreacji Thousand Oaks w Kalifornii.

George zwrócił się do Wham-O MFG z prośbą o pomoc w zorganizowaniu zawodów Frisbee golfa. Od firmy tej uzyskał pewną ilość dysków Frisbee i Hula Hoop do wypróbowania. Rok później starał się namówić Eda Headricka z Wham-O, żeby oficjalnie włączono Frisbee golfa w poczet wszystkich dyscyplin rozgrywanych przy użyciu latających dysków, rozgrywki które Ed Headrick organizował w Pasadenie w Kalifornii, Pasadena’s Rose Bowl. To był ostatni raz, kiedy Wham-O słyszał o Frisbee golfie przez następne 7 lat. Nawet oficjalny informator Goldy Nortona z 1972 r. o Frisbee nie wspomina o dysk golfie, mimo że wymienia wszystkie inne rodzaje gry z użyciem Frisbee. Nie ma tam żadnej informacji na temat dysk golfa – tak jakby w ogóle nie istniał!

Jak widać disc golf nie był brany pod uwagę w planach promocji specjalnych dysków latających – Frisbee Wham-On. Ale gra w dysk golfa przecież istniała. Niewielka grupa ludzi z Rochester w stanie Nowy York, która nigdy nie słyszała o IFA czy informatorze Frisbee Goldy Norton’a, organizowała rozgrywki w disk golfa regularnie; zawody, rozgrywki ligowe. Zaczęli swą działalność w sierpniu 1970, a w 1972 r. przygotowali drugą edycję mistrzostw w dysk golfa – Rochester Disc Golf Championship.

W 1973 r. usłyszeli po raz pierwszy o takich zjawiskach jak newsletter IFA. Zdziwili się, kiedy dowiedzieli się, że poza ich małym światkiem dysk golfowym istniał cały szeroki ruch Frisbee. Postanowili, że ich lokalne mistrzostwa będą miały zasięg ogólnokrajowy. Chcieli zobaczyć, jak wielu ludzi grało w dysk golfa i czy pozostali amatorzy gry w Frisbee byliby zainteresowani golfem. Mistrzostwa nazwali American Flying Disc Open, jako nagrodę wyznaczyli najnowszy model samochodu z 1974 roku, żeby zwrócić uwagę w kręgach ludzi grających w Frisbee.

Ed Headrick przyjrzał się jeszcze raz grze w dysk golfa, podczas gdy zainteresowanie tą grą stale rosło 9 miesięcy po rozegraniu mistrzostw American Flying Disc Open w 1974 roku. Wynajął on zdobywcę tytułu mistrza z 1974 Dana Roddicka na stanowisko szefa promocji Nowych Sportów w Wham-O’. Po namowach Dana Roddicka i innych ludzi zaangażowanych w dysk golfa, których liczba stale rosła, Ed Headrick zdecydował włączyć tę grę do Mistrzostw Świata Frisbee w 1975 roku.

Ed był tak pewny, że dysk golf odniesie sukces, że zrezygnował pracy w Wham-O MFG Company i założył własne stowarzyszenie Disc Golf Association Company w 1976.

Jedną z pierwszych decyzji Dana Roddicka jako dyrektora departamentu promocji IFA Sports Wham-O, było włączenie disc golfa do eliminacji ogólnokrajowych do Mistrzostw Świata we Frisbee. Impreza ta była regularnie sponsorowana przez Wham. W ten sposób gra w dysk golfa zdobyła popularność wśród tysięcy graczy we Frisbee za jednym zamachem. Poza tym otworzył się ogromny rynek dla Eda Headricka i jego Disc Golf Association, na którym można było rozpowszechnić zasady i reguły tej gry w całym kraju.

Popularność dysk golfa rosła z niebywałą prędkością. Pole golfowe wyrastały jak grzyby po deszczu.

Wielu zawodników marząc o wzięciu udziału w zawodach i mistrzostwach, założyli PDGA, aby w ten sposób nadzorować gwałtowną ekspansję tej gry. PDGA jest obecnie organizacją o światowym zasięgu i rozwija się szybciej niż zwykle. Dysk golf, podobnie jak jego starszy brat – tradycyjny golf jest obecnie sportem profesjonalnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *